środa, 7 grudnia 2016

Jak przeżyć Święta i nie zwariować?

Suto zastawiony stół, pięknie iskrząca choinka, roześmiana rodzina, dzieci ze smakiem zajadające barszcz i same trafione prezenty... Idealny obrazek, ale tylko w reklamach. W rzeczywistości Święta to poważny powód do stresu i jeśli go przeżywasz to wcale nie jesteś odosobnionym przypadkiem.

Co może nas stresować i jak sobie z tym radzić?


Wigilia i Święta Bożego Narodzenia kojarzą się nam przede wszystkim z masą jedzenia. Charakterystyczne potrawy, smaki, niepowtarzalny klimat. Taka presja może każdą Panią czy Pana domu wpędzić w nerwowy nastrój. Czy wszystko się uda? Czy wystarczy jedzenia? Czy będzie smakować? Aby temu zapobiec, najbezpieczniej przygotować sprawdzone potrawy, które zawsze nam wychodzą. Jeśli obawiamy się nawału obowiązków, rozdzielmy je wśród członkach rodziny. To samo dotyczy świątecznych porządków. Jedna osoba nie jest w stanie wysprzątać całego domu i ze spokojem ducha zasiąść do kolacji.

Preparaty na przejedzenie

W temacie potraw obawiamy się również przejedzenia. Osoby mające problemy z trawieniem boją się wystąpienia przykrych dolegliwości. Złoty środek tkwi oczywiście w umiarze, ale jeśli trudno nam go zachować pomocne będą preparaty wspomagające pracę wątroby (np. Hepatil, Essentiale Forte), hamujące nadkwaśność żołądka (np. Rennie, Ranigast, Gaviscon) czy przyspieszające trawienie (np. Xenna Extra, Espumisan). Warto wypić też napar z ziół i ogólnie nie zapominać o nawodnieniu organizmu. Ulgę przyniosą napary z mięty, dziurawca, kopru czy rumianku.

Zakupy

Bardzo stresującym zadaniem do wykonania przed Świętami są zakupy. Kolejki, możliwe braki w sklepach, zapchane parkingi, do tego najczęściej niesprzyjająca aura i ciężkie warunki na drodze. Stresuje nas również perspektywa wydania większej gotówki. W tym czasie chyba nikt nie wybiera się na zakupy świąteczne bez wcześniej przygotowanej listy. Warto pomyśleć o tym, aby zakupy rozłożyć sobie w czasie. Produkty, które będą nam potrzebne, ale posiadają długą datę ważności możemy kupić wcześniej. Na kilka dni przed Wigilią można zostawić sobie do kupienia tylko produkty świeże. Wówczas nie wydamy jednorazowo dużej sumy oraz będziemy mogli spokojnie dokupić coś, o czym być może zapomnieliśmy. Warto wybrać się na zakupu w ciągu tygodnia oraz w godzinach, gdzie większość ludzi przebywa w pracy.

Prezenty

Wybór i zakup prezentów również powoduje niepokój. Jeśli sami obawiamy się nietrafionego upominku, najprościej gdy od razu zadeklarujemy co chcielibyśmy dostać. Gdy nie mamy pomysłu na prezent dla bliskich, zawsze możemy delikatnie podpytać osobę zainteresowaną, może udzieli nam trafnej wskazówki. Zakupy nieodłącznie kojarzą się także z kolejkami i stratą czasu. Świetnym rozwiązaniem są zakupy przez internet. Bez wychodzenia z domu, z dostawą pod same drzwi. Do tego najczęściej w bardzo promocyjnych cenach czy pakietach. Dla kobiet zestawy kosmetyków, dla dziadków preparaty na wzmocnienie – to coś co jednym i drugim zawsze się przyda i przypadnie do gustu.
 

Rozmowy rodzinne

Wspólna wieczerza przy wigilijnym stole to okazja do rozmów, tym bardziej jeśli w ciągu roku rzadko mamy okazję spotkać się w takim gronie. Co za tym idzie, to również okazja do aktualizacji informacji i zadawania często niewygodnych pytań. Kiedy będą wnuki? Kiedy się ożenisz? Masz już chłopaka? Dlaczego nie możesz znaleźć pracy? Każdy z nas choć raz w życiu usłyszał podobne pytanie. Świadomość, że może ono paść pod naszym adresem już wywołuje u nas poddenerwowanie. Pomocne będzie przygotowanie sobie wcześniej konkretnych odpowiedzi. Stanowczych, ale nie agresywnych. Możemy w myślach utworzyć sobie scenariusz takiej rozmowy i dzięki temu przygotować się na każde z pytań, na które nie mamy ochoty odpowiadać.
 
Święta, jak powszechnie wiadomo, to czas pojednania, podania ręki, łamania się opłatkiem oraz składania życzeń i serdeczności. W życiu jednak bywa tak, że długo pozostajemy z kimś w konflikcie, unikamy okazji do spotkań. Nikt nie może nas zmusić do pogodzenia się, jednak na czas Świąt Bożego Narodzenia pomyślmy o powstrzymaniu się od kłótni czy złośliwości.


Preparaty na uspokojenie

Przede wszystkim nie ulegajmy presji Bożego Narodzenia. Nie każdy z nas jest wybitnym kucharzem, na stole nie musi być 12 potraw. Dom nie musi lśnić w każdym kącie, ani brać udziału w zawodach na najładniej przystrojony dom w okolicy. W magii Świąt chodzi przecież o coś zupełnie innego, o wspólnie spędzony czas, odpoczynek od pracy, codziennych spraw i obowiązków. Wyjdźmy na spacer, pooddychajmy rześkim zimowym powietrzem - niech wpompuje w nas siłę i chęci do działania. W sytuacji, gdy na prawdę zostaniemy wyprowadzeni z równowagi, sięgnijmy po delikatnie działające środki uspokajające na bazie ziół, np. Persen Forte, Szafraceum. Zawierają wyciągi roślinne m.in. z melisy, kozłka lekarskiego, szafranu, czy mięty. Zmniejszają pobudzenie, napięcie i uczucie niepokoju. Działają relaksująco i ułatwiają zasypianie. Pomagają utrzymać pozytywny nastrój.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz