wtorek, 13 grudnia 2016

Świąteczne trawienie - wyzwanie dla żołądka

Podczas Świąt Bożego Narodzenia jedną z najważniejszych rzeczy jest jedzenie. Specjalne potrawy, na które czekamy cały rok, ponieważ są serwowane tylko podczas tych dni. Wyjątkowe smaki, ale też niestety bardzo dużo kalorii i tłuszczy. W tym czasie nie trudno o przejedzenie lub niestrawność. Radzimy jak świętować, by potem nie żałować.

Zgaga

Kolacja wigilijna, według tradycji, zwykle składa się z 12 dań, a każdego należy spróbować. Do tego bardzo często tego wieczora zasiadamy nie tylko przy jednym stole, dlatego nakładajmy sobie niewielkie porcje, które nie obciążą naszego żołądka. Starajmy się przełykać małe kęsy, aby nie podrażnić przełyku. Lepiej nie popijać jedzenia, lecz między połykaniem kolejnych kęsów pić niegazowaną wodę mineralną. Trawieniu nie służy rozmowa w czasie posiłku, bo z kolejnymi kęsami łykamy powietrze. Warto o tym pamiętać, gdyż spotkania przy świątecznym stole to przede wszystkim rozmowy. Bezpośrednio po posiłku najlepiej pozostać dłużej w pozycji siedzącej. Szybkie położenie się sprawi cofnięcie się treści pokarmowej z żołądka, co objawi się nieprzyjemnym uczuciem zgagi. Jeśli już nam się przytrafi, ratujmy się preparatami hamującymi wydzielanie soku żołądkowego, np. Ranigast, Rennie. Przynoszą ulgę od razu po spożyciu.

Wzmocnienie wątroby

Świąteczna atmosfera sprzyja piciu alkoholu, który w połączeniu z tłustymi potrawami stanowi ogromne wyzwanie dla wątroby. Pamiętajmy o umiarze, aby uniknąć niestrawności, bólu i złego samopoczucia. Wsparciem dla obciążonej wątroby będą preparaty usprawniające jej działanie, na bazie wyciągów ziołowych i fosfolipidów, np. Essetil Complex, Hepatil. Po każdym obfitym i tłustym posiłku pamiętajmy o zażyciu jednej tabletki.

Po kolacji warto zaparzyć sobie również naparu z ziół, które usprawniają trawienie, np. dziurawiec, mięta, koper czy rumianek.

Wzdęcia

Nie zmuszajmy się do jedzenia, jeśli już czujemy sytość. Starajmy się nie przejadać na noc. Pomiędzy posiłkami sięgajmy po źródła błonnika lub starajmy się je wybierać ze świątecznego stołu (surowe warzywa i owoce). Nie odkładajmy wizyt w toalecie, aby nie dopuścić do wzdęć. Gdy już się pojawią, ratunkiem będą preparaty przyspieszające trawienie, usuwające nagromadzone w jelitach gazy, np. Espumisan czy Simetigast Forte.

Nie zapominajmy o ruchu, w razie możliwości wybierzmy zimowy spacer zamiast jazdy samochodem. Postarajmy się, aby te Święta wspominać przede wszystkim za ciepłą, spokojną atmosferę, a nie kłopoty żołądkowe, które odbierają radość ze wspólnie spędzanych chwil.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz