niedziela, 19 marca 2017

Marzec - najgorszy miesiąc dla alergików



Wiosną wszystko wokół budzi się z zimowego snu. Słońce świeci coraz dłużej i mocniej, ptaki głośniej śpiewają, a rośliny kwitną. I właśnie to kwitnięcie przysparza problemy coraz większej grupie Polaków. Szacuje się, że obecnie co czwarty Polak cierpi na alergię na pyłki roślin. Jakie są pierwsze objawy? Co zrobić by sobie pomóc? O tym piszemy w artykule.






Jak dochodzi do wystąpienia reakcji alergicznej?

Alergia to nadmierna reakcja naszego układu odpornościowego na spotkanie z alergenem. Organizm broni się przed takim związkiem produkując histaminę, która powoduje stan zapalny. Wówczas pojawia się obrzęk, swędzenie, wysypka, duszności czy problemy z układem pokarmowym.
Wiosną lekkie pyłki roślin unoszą się w powietrzu. Mogą przenosić się na odległości wielu kilometrów, a sprzyja temu wietrzna pogoda. Dopiero deszcz przynosi alergikom ulgę, gdy pyłki przestają się unosić.

Co nas uczula?

W Polsce alergię powodują pyłki traw (wielicha łąkowa, kostrzewa łąkowa, kupkówka pospolita, żyto, tymotka łąkowa), drzew (olcha, wierzba, leszczyna, jesion, dąb, brzoza) i chwastów (babka lancetowata, bylica pospolita). Okres pylenia może zacząć się już w lutym, gdy pogoda dopisuje. Zdecydowanie najgorzej jest w marcu. Wówczas pyli leszczyna i olcha. W kwietniu ich pylenie słabnie, ale za to uaktywnia się brzoza. W maju najbardziej dokuczliwa jest babka lancetowata. Pylenie może potrwać aż do połowy września.

Od czego się zaczyna?

Najczęściej pierwszym objawem jest katar sienny, czyli wyciek wodnistej lub gęstej wydzieliny z nosa. Do tego częste kichanie, swędzenie nosa i gardła. Pojawia się też łzawienie oczu, swędzenie, obrzęk i przekrwienie spojówek.
Aby upewnić się, że to faktycznie uczulenie na pyłki roślin, możemy wykonać testy skórne oraz z krwi. Wykażą one stężenie przeciwciał w naszym organizmie na poszczególny alergen. Testy na pyłki roślin najlepiej wykonywać jesienią i zimą.

Jak sobie pomóc?

Pierwszym środkiem pomocy będą doustne leki antyhistaminowe, które zablokują wydzielanie histaminy, np. Allegra, Zyrtec UCB lub leki do stosowania miejscowego na skórę, np. Hydrocortisonum. Do nosa miejscowo można aplikować krople zmniejszające wydzielinę np. Oxalin, Otrivin Allergy lub obkurczające naczynia krwionośne np. Xylometazolin WZF, do oczu krople hamujące łzawienie, np. Allergodil, Allergocrom.
W przypadku alergii wziewnej niezbędne jest leczenie kortykosteroidami oraz betamimetykami. Jest to poważniejsza postać alergii i wymaga regularnego przyjmowania leków.

Przed sezonem alergicznym najlepiej przejść odczulanie. Polega ono na podawaniu określonych dawek alergenów w postaci zastrzyków. Stopniowo zmniejsza się częstotliwości podawania szczepionek. Odczulanie pomaga zwalczyć chorobę lub zminimalizować jej objawy.

Alergie krzyżowe

Czasem dochodzi do sytuacji, gdy osoba uczulona na pyłek konkretnej rośliny, odczuwa dolegliwości po zjedzeniu jakiegoś określonego produktu. Mówimy wtedy o alergii krzyżowej. Wówczas również może pojawić się katar, kaszel, duszność, wysypka lub dolegliwości żołądkowe. Najczęściej parami, które wywołują takie reakcje są brzoza i jabłko, trawa i kiwi lub pomidory, bylica i seler lub curry.

Znalezienie winowajcy jest w takim przypadku często długotrwałe. Najskuteczniejsze jest wyeliminowanie produktów uczulających, a dobre wyniki osiąga się też w przypadku odczulania. 

1 komentarz:

Adik pisze...

Coś o tym wiem... Na szczęście kupiliśmy świetny oczyszczacz powietrza. Firma https://ozonatory.eu ma takie propozycje.

Prześlij komentarz