wtorek, 7 marca 2017

Zespół Suchego Oka

 



Oko jest narządem zmysłu o najbardziej złożonej budowie. Najważniejszą częścią narządu wzroku jest gałka oczna, która jest przystosowana do odbierania wrażeń wzrokowych w najrozmaitszych warunkach. Zespół suchego oka stał się coraz częstszą przyczyną wizyt w gabinetach okulistycznych.


 





Objawy 


Do najczęstszych objawów zalicza się przekrwienie spojówek, łzawienie, pieczenie i ból oczu. Osoby dotknięte tą dolegliwością skarżą się na uczucie ciała obcego/piasku pod powiekami. W późniejszych  stanach dochodzi do zaburzenia ostrości widzenia, nadwrażliwości na światło, a także bólowi głowy i karku. 


Przyczyny 


Zespól suchego oka dotyka osoby starsze i młodsze. Główną przyczyną wystąpienia tej dolegliwości jest ograniczenie produkcji łez przez gałkę oczną. Łzy pełnią funkcję ochronną, nawilżającą i odżywcza dla naszego oka. Duże znaczenie ma środowisko i tryb życia, który prowadzimy. Większą zachorowalność odnotowana u osób zamieszkujących duże miasta – czynnikiem warunkującym było zwiększone zanieczyszczenie środowiska min. przez spaliny. Przebywanie w pomieszczeniach, w których powietrze jest suche przez klimatyzację lub przegrzanie i praca przy komputerze powodują wysychanie naszych łez. U osób starszych główną przyczyną wystąpienia zespołu suchego oka może być przyjmowanie niektórych leków hormonalnych, przeciwalergicznych i psychotropowych. 


Leczenie 


Ważne jest zapobieganie i natychmiastowa reakcja już przy pierwszych objawach. Jeżeli spędzamy długie godziny przy komputerze należy zadbać o odpowiednią  odległość monitora od naszych oczu, wskazane również są częste przerwy od pracy przy komputerze. Innym istotnym elementem jest kontrola temperatury i nawilżenia powietrze w pomieszczeniach, w których najczęściej przebywamy. Przy zespole suchego oka świetnie sprawdzają się, tzw. sztuczne łzy, czyli krople nawilżające: Optive, Lacrimal, Starazolin, Systane. Ważne jest odpowiednie dobranie kropli. Pamiętajmy, jeżeli jesteśmy alergikami lub nosimy szkła kontaktowe nie powinniśmy stosować kropli zawierających środki konserwujące – te mogą podrażnić naszą gałkę oczną.Wskazane będą krople: Hyabak, Thealoz Duo.

Oczy są ważnym narządem. Wspomagając prawidłową pracę gałki ocznej możemy sięgnąć po suplementy diety, które uzupełnią nasza dietę w substancje wspierające prawidłową pracę naszych oczu, np. Vitroft, lub Ocumax Hydro.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz