wtorek, 11 lipca 2017

Podróż bez przykrych niespodzianek!

Kinetoza, powszechnie nazywana chorobą lokomocyjną jest chorobą dotykającą  przede wszystkim dzieci podczas podróży samochodem, samolotem czy też statkiem (choroba morska). Warto jednak wiedzieć, że co 10 dorosły z niej nie wyrasta. Co zatem jest przyczyną tego problemu i jak radzić sobie z nim podczas długich podróży wakacyjnych?



Źródło tkwi na drodze mózg - ucho - wzrok!


Przyczyną choroby lokomocyjnej jest brak zgodności bodźców, sygnałów wzrokowych i błędnika, odbieranych przez mózg. Podczas jazdy wzrok nie odbiera zmiany otoczenia, jednak błędnik, jako narząd równowagi, odnotowuje zmiany położenia ciała, dlatego mózg odbiera sprzeczne sygnały. Reaguje jednak na inne siły powstające podczas jazdy (hamowanie, przyspieszanie, kiwanie) co w efekcie skutkuje brakiem zgodności tych bodźców z określoną sytuacją.

Jak rozpoznać tą chorobę?

Najbardziej charakterystycznymi objawami kinetozy są nudności, wymioty, zawroty i bóle głowy oraz złe samopoczucie i ogólne zmęczenie. Dodatkowo towarzyszy temu poczucie niewygody ale również nadmierne pocenie się oraz brak apetytu. Objawy te najczęściej ustają tuż po zakończeniu podróży.


Ciesz się podróżą!

Istnieje wiele różnych metod walki z chorobą lokomocyjną, jednak najskuteczniejszą i najszybszą pomoc uzyskuje się po zastosowaniu odpowiedniego preparatu około 30 minut przed rozpoczęciem podróży. Należy zdawać sobie sprawę, iż chorobie lokomocyjnej nie zawsze można w pełni zapobiec, ale zawsze warto złagodzić dolegliwości. Najbardziej rozpowszechnionym takim preparatem jest Aviomarin. Poleca się go zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci powyżej 6 lat. Aby urozmaicić dziecku przyjmowanie lekarstw, warto zastosować lizaki Mobilki lub pastylki do ssania Lokomotiv, zawierające imbir. Obecność imbiru w preparatach na chorobę lokomocyjną sprawia, że są one bardzo bezpieczne i dostępne bez recepty. Imbir zmniejsza odczucia wymiotne i uczucie skołowania podczas podróży oraz zapobiega nudnościom.

Jak dodatkowo pomóc sobie podczas podróży?

Osoby cierpiące na chorobę lokomocyjną, oprócz zażywania leków oraz suplementów zmniejszających objawy tej choroby powinny również przestrzegać kilku sposobów, które poprawią ich komfort podczas podróży.

Osoby mające dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną powinny:

- siadać przodem do kierunku jazdy
- w autobusie i pociągu wybierać miejsce jak najdalej od osi kół, natomiast w samolocie miejsce nad skrzydłem
- przed wyjazdem zjeść tylko lekki posiłek
- przed wyjazdem nie pić napojów gazowanych
- w czasie jazdy patrzeć na horyzont (obserwacja mijających przedmiotów wzmaga dolegliwości)
- często wietrzyć pojazd, a także robić krótkie odpoczynki na świeżym powietrzu
- wypocząć i wyspać się przed podróżą
- gdy wystąpią mdłości, zamknąć oczy i głęboko oddychać, odsunąć szybę i zaczerpnąć świeżego powietrza

Chorobie lokomocyjnej nie zawsze można w pełni zapobiec, ale zawsze warto złagodzić dolegliwości.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/choroba-lokomocyjna-objawy-i-zapobieganie_34125.html
Chorobie lokomocyjnej nie zawsze można w pełni zapobiec, ale zawsze warto złagodzić dolegliwości.

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-nerwowy/choroba-lokomocyjna-objawy-i-zapobieganie_34125.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz